www.bondtuning.osoba.cz

auta normal

Shelby Cobra GT 500!

ejdivočejší ze všech divokých mustangů, co jich kdy po Americe běhalo a jezdilo, se představuje na právě probíhající New Yorské Motor Show. Zvíře, jehož předka se obával i Nicolas Cage ve filmu 60 sekund, začne cupovat silnice v červnu příštího roku.

Pokud očekáváte objektivní, profesionálně zpracovaný článek o novém modelu, tak raději rovnou přestaňte číst. Stačí totiž vyslovit slovo Mustang a každému, komu něco říkají auta, se zvýší tep a zbystří. A když se k tomu ještě přidá pár dalších slov a písmen - konkrétně Shelby Cobra GT 500 - dostaví se i sucho v ústech, pocení rukou a po zádech nás začne lechtat děda mráz.

TIP: Jak si dovézt auto z USA?

Netroufám si odhadnout, co bych prožíval při řízení tohoto monstra, ale možná by to byla jedna z věcí, které jsou lepší než sex. A možná by stačilo slyšet brumlat véčkový osmiválec s objemem skoro jedenácti piv (5,4 litru), který si konstruktéři vypůjčili ze sportovních Fordů GT. Grády mu dodává turbodmychadlo, kvůli kterému musela být kapota zvýšena o jeden palec (necelé dva centimetry). Na tomto místě si neodpustím ještě pár suchých technických údaju: rozvod DOHC, 32 ventilů, tedy čtyři na válec. Výkon bude podle stvořitelů tohoto monstra "přes 450 koní, blíže k pěti stům" a točivý moment bude dosahovat podobných hodnot - okolo 450 Nm. To vše bude mít za úkol zpracovat šestirychlostní manuální převodovka Tremec T56.

Designéři Cobry neskrývají očividné a bez mučení přiznávají, že hlavním zdrojem inspirace byl stejnojmený model z roku 1968. Ze předu na nás cení zuby obří tlama, jako by chtěla vše okolo sežrat za živa. Z boku "Frankenstein" zachovává klasické, čisté linie a zadeček je trochu americky buclatý, ale nenechá nikoho na pochybách, co že se to zrovna prořítilo kolem. Třešničkou na dortu jsou dva "rychlé pruhy" (tady snad ani úvozovky nejsou na místě) přes celou délku auta. Oproti výstavnímu kusu na fotkách bude stát sériová verze místo na 19-ti palcových, "jen" na 18-ti palcových kolech.

Zkrátka jak sami konstruktéři přiznávají - je to monstrum. Sám Carroll Shelby o novém Mustangu prohlásil: "Než jsem to auto řídil, nevěděl jsem, co od něj mám očekávat. Věděl jsem, že vypadá dobře. Pak jsem se svezl. Wow! (nechť si každý přeloží sám - nechci být vulgární) To auto má všechno, co jsem doufal že mít bude." I když možná GT 500 nebude nejrychlejší na rozjezdu ani v zatáčkách, máte jednu jistotu: každý supersport bude vedle Mustangu Shelby Cobra GT 500 vypadat jako navoněná slečinka, která se bojí, aby si nezatrhla nehet.

První majitelé začnou divokého Mustanga krotit v červnu 2006, ale samozřejmě až po zaplacení odpovídající sumičky. Ta by měla nejspíš zůstat pod hranicí 40 000 $ (cca 1 000 000 Kč).
Žádné komentáře