www.bondtuning.osoba.cz

auta normal

Škoda Octavia

članek nalezen na internetu
Je postavena na podvozku golfu, ale nemusíte se stydět zaparkovat s ní vedle passata. Právě v tom tkví základ úspěšné filozofie, kterou můžeme nazvat „kus auta navíc".

Rozvor náprav Škody Octavie je sice pouze 2512 mm, tedy na samém spodním okraji kompaktní třídy, ale délka celých 4511 mm již opravňuje i úvahy o jejím zařazení do střední automobilové třídy. Z celkové délky těží zadní převis, v němž se skrývá trumf tohoto modelu - doslova obrovský zavazadlový prostor, jehož objem je 528 l u modelu se splývavou zádí (tzv. liftbacku) a 548 l u Combi. Malým rozvorem naopak trpí prostor pro posádku, z nějž ještě ubírají mohutné podběhy velkých kol a hlavně jeho nepříliš efektivní využití, zejména u prvních ročníků výroby.

Škoda Octavia se začala prodávat koncem roku 1996 a byla po Audi A3 druhým vozem, který vyjel na zbrusu nové platformě vozů nižší střední třídy koncernu VW. Snad aby se s uvedením octavie na trh nepřestaly prodávat podobně koncipované modely Seat Toledo a VW Vento postavené ještě na starší technice, tak konstruktéři zezačátku z potenciálu českého vozu rozhodně nevytěžili maximum. Kritiku za nevábný vzhled zasloužila šedá palubní deska s červeným podsvětlením a prostor vzadu byl u prvních octavií dostatečný skutečně pouze pro malé děti. Zlepšení přinesl až modelový ročník 1999 (produkovaný od podzimu 1998), kdy opěradla předních sedadel dostaly vybrání pro nohy zadních cestujících a verze SLX daleko zdařilejší palubní desku (o dva roky později se stala standardem i u GLX/Ambiente, avšak verze LX/Classic měly tu původní nevzhlednou donedávna). V roce 1998 přišlo také pohledné a praktické kombi, za které však výrobce dlouhou dobu požadoval příplatek tučných 60 tisíc, takže se většina českých zákazníků spokojila s liftbackem - tzv. limuzínou. Třeba v Německu to však neplatí, tam prodejům vévodí kombi.
Nejvýznamnějším datem v životě octavie bylo září roku 2000, kdy naběhla výroba modernizovaného provedení. Jednou z nejpodstatnějších změn byla úprava opěradel zadních sedadel, díky niž zde přibylo dalších 22 mm prostoru pro kolena. Od té doby mohou v octavii vzadu cestovat i dospělé osoby, i když takové pohodlí jako třeba ve Fordu Focus (rozvor náprav 2615 mm) zde nemají. Od té doby se vzadu také může nacházet tříbodový pás i pro prostředního cestujícího. Podstatné také je, že nové světlomety s čirou optikou svítí mnohem lépe, než ty původní.
Výrobce prostě v průběhu produkce modelu napravil řadu jeho nedostatků řadou prospěšných změn. Mezi nimi je jedna výjimka, a to zavedení menšího pravého zpětného zrcátka v roce 1999 (podobně jako u jiných koncernových vozů), přičemž až do roku 2001 dokázala značka vzdorovat silné kritice, pak zavedla opět zrcátko standardní velikosti.
Zvláštní zmínku zaslouží octavie s pohonem všech čtyř kol, který se objevil v roce 1999. Je řešen elektronicky ovládanou lamelovou spojkou Haldex, která se hodí pro snadné zdolání zasněženého svahu, nikoliv pro ostré průjezdy zatáček. Výkon se totiž dozadu přenese až v případě prokluzu předních kol. Tzv. čtyřkolky, které mají i větší světlou výšku, totiž slouží ke zlepšení image výrobce a nenesou plné výrobní náklady, takže se cenově vyplatí. Nikdo jiný vám za tak příznivé peníze tak vyspělou čtyřkolku neprodá.

Octavie profituje ze skvělých vznětových motorů TDI, nemá však zrovna vyváženou paletu zážehových jednotek. Základní 1,6i (55 kW) dobře táhne z nízkých otáček, ale při předjíždění jí náhle dojde dech - chybí zde jakákoliv gradace výkonu. O „škodováckém" motoru 1,4i OHV (44 kW) platí to samé dvakrát podtrženo. Výkonnější verze 1,6i 8V motoru (74 nebo 75 kW) není špatná, ale ve vysokých otáčkách ne tak kultivovaná, jako šestnáctiventilové motory u konkurence. Agregát 1,8i 20V bez turba (92 kW) trpěl špatným tahem odspoda a vysokou spotřebou paliva, proto byl v roce 1999 nahrazen modernizovaným, avšak „pravěkým" motorem 2,0i 8V (85 kW). Ten je sice pružný, avšak hlučný ve vysokých otáčkách a spotřeba paliva také není jeho silná stránka. Asi nejlepším motorem pro octavii tak je tichý a kultivovaný 1,4i 16V (55 kW) nabízený od modernizace v roce 2000 či 1,8i 20V turbo (110 kW) nabízený od roku 1998. Ten první ocení rodiny, ten druhý pospíchající podnikatelé, kteří počítají s tím, že plný plyn něco stojí (třeba 12 l/100 km).
Octavia je robustní auto, avšak při jeho koupi si dejte pozor na uvedené nejčastější závady. Výměnu rozvodového řemene u 1,9 TDI neodkládejte, protože pak často praskne. Při předváděcí jízdě zkuste zapnout stěrače, zda nejdou příliš pomalu. To pak je zatuhlý jejich tandemový mechanismus, který musíte namazat, nebo rovnou vyměnit. U nejstarších vozů s motory 1,6i 8V (55 kW) nyní začínají reznout výfuky, přičemž cena posledního dílu přes 5500 Kč by měla obrátit vaši pozornost i tímto směrem.
Dvoulitrovému motoru se raději vyhněte úplně, protože vyjela početná série vozů trpících obrovskou spotřebou oleje. V motorech prý byly opačně namontovány stírací kroužky. Reklamace byly majitelům málo platné a tato auta dnes kolují mezi lidmi jako horký brambor.
Škoda Octavia dala lidem za cenu kompaktního vozu pocit velkého a pořádného auta, a navíc se stále nechystá do výslužby. Ač již se prodává stejnojmenný nástupce, tak původní vůz s názvem pozměněným na Octavia Tour zůstává v nabídce.
Žádné komentáře