www.bondtuning.osoba.cz

auta normal

Škoda Roomster 1.6 16V (77 kW)

Je zřejmé, že prostor hraje v dnešní době v automobilovém průmyslu důležitou roli a pro potencionálního zákazníka je to podstatné hledisko při výběru. Je to patrné z prodeje vozu kombi a malých MPV. Proto se i automobilka Škoda rozhodla po delší době představit naprostou novinku v dějinách českého automobilového průmyslu. Nový model byl pojmenován Roomster a oficiálně představen v březnu roku 2006 na ženevském autosalonu a v červnu uveden na náš trh. Okamžitě se stal nejprodávanějším malým MPV u nás.

Po designové stránce se můžeme setkat s rozpornými názory na nový Roomster. Některým se líbí nezvyklý až futuristický design, jiní haní zvláštní boční linie a nenavazující prosklení ploch. Ať už dáme za pravdu jedněm nebo druhým, jedno se Roomstru musí nechat. Kamkoliv jsme s ním přijeli, vzbudil všude rozruch a zájem kolemjdoucích. Příď je nejdominantnější částí vozu především díky výrazným světlometům s čirým překrytím. Ty jsou navíc vybaveny funkcí natáčení žárovek do zatáček, stejně tak jako mlhové světlomety, které jsou umístěny ve spodní části nárazníku. Přední nárazník plynule navazuje na černou masku chladiče obohacenou o chromovaný rámeček s logem automobilky. Boční profil vozu odpovídá vizáži malých MPV a v případě Roomsteru je to asi nejkonfliktnější část co se vzhledu týče. Je jakoby opticky rozdělena na dvě části. Přední část po přední dveře je velice povedena. Panoramatické čelní sklo plynule navazuje na boční okna, která jsou ve spodní části zaoblena a rozšiřují tak B – sloupek. Přesně obrácené zaoblení mají pak okna v zadních dveřích a proto tvoří opticky druhou část, která na první část zdánlivě vůbec nenavazuje. Toto je čistě věc názoru a nechám jí bez hodnocení. Designově zdařilé je pak ukrytí klik zadních dveří do černých C –sloupků. V zadní části vozu jsou dominantní sdružené koncové svítilny navíc ještě zvýrazněné chromovaným rámečkem. Páté výklopné dveře zajišťují po otevření dostatečně pohodlné nakládání i rozměrnějších předmětů do zavazadlového prostoru. Jeho objem je 450 litrů a jeho variabilita je skutečně velká.

Interiér v provedení tmavé a světlé šedivé působí luxusní, ale je náchylnější k ušpinění. Palubní deska je vyrobena z hodnotných plastů a kombinace tmavé a světlé mu skutečně sluší. Přístrojová deska je tvořena jen dvojicí kruhových budíků, ale každý budík navíc ukazuje ještě druhý analogový ukazatel ve spodní části. Navíc je přístrojová deska obohacena o display palubního počítače. Středová konzola je skvěle zakomponována do palubní desky a ergonomicky uspořádané ovládače se snadno a intuitivně používají. Částečné komplikace byly s ovládáním navigace, které chce trochu více času na zvyknutí. Pohodlný čtyřramenný volant dobře padne do ruky a vůz se s ním skvěle ovládá. Jeho dvouosé nastavení umožňuje řidiči nalézt pohodlnou pozici při řízení. Sedačky jsou velice dobře tvarované a poskytují tělu dobrou oporu i na delších cestách. Celkové prostorové ambice jsou vysoké a beze zbytku naplněny. Místa je všude dost, spousta odkládacích přihrádek a pohodlí kam jen se podíváte.

Pohonná jednotka o obsahu 1598 ccm3 dává dostatečný výkon 77 kW při 5600 ot/min a nejvyšší točivý moment je 153 Nm při 3800 ot/min. Jedná se o moderní šestnáctiventyový zážehový motor, který je typický kultivovaným chodem a potřebou vyšších otáček ke svému papírovému výkonu. Pokud mu je dopřejete, odvděčí se slušnou dynamikou a akcelerací, která pokoří hranici 100 km/hod pod 11 vteřin. Spotřeba při dlouhodobém testu se v průměru ustálila na hodnotě 7.7 litrů na 100 km při rovnoměrném podílu městského a mimoměstského provozu. Jízdní vlastnosti jsou vynikající díky použité technice, která pochází z osobních vozů Fabia a Octavia. Je to vůbec poprvé co bylo použito podvozkových platforem z osobních vozů a na projevu podvozku je to znát. Chování vozu je naprosto neutrální i v extrémních situacích a pouze při razantnějším průjezdu zatáčkou se projeví výše položené těžiště vozu a vyšší konstrukce karoserie. Vůz bezproblémově a bez rušení posádky překonává i příčné nerovnosti a výmoly běžné na českých silnicích. Brzdová soustava nepostrádá systém ABS a je dostatečně dimenzována na jízdní výkony motoru.

Nová Škoda Roomster tak dokázala proniknout do velice nabité kategorie malých MPV a nabídnout zákazníkům něco nového, lepšího a nečekaného. Základní výbava je bohatá, technické parametry jsou výborné a design neokoukaný a impozantní. Po dvou měsících prodeje se Roomster zařadil na první místo prodeje ve své kategorii a dokázal tak, že škodovce se její tah podařil.
Žádné komentáře