www.bondtuning.osoba.cz

auta normal

Subaru impreza WRX STI

ČLÁNEK

Vzhledem k tomu, že cílem bylo ještě více zlepšit aerodynamiku, došlo k zavedení nových prvků designu. Změny tvarů vozu pro modelový rok 2006 přesáhly úroveň pouhých kosmetických změn. Nicméně opravdová hodnota změny modelu Impreza leží v nově propracovaném mechanismu.

Zaprvé, v automobilu je místo motoru 2,0 l DOHC přeplňovaného vysokým tlakem instalován velmi energický vysokotlaký turbomotor 2,5 l DOHC. Motor dosahuje výkon 206 kW (280 k) při 5600 ot/min a točivý moment 392 N.m při 4000 ot/min. Použit byl vysoce uznávaný systém aktivního ovládání ventilů (Active Valve Control System) jehož mechanismus, působící na sací ventily, umožňuje velký výkon ve vysokých otáčkách, aniž je nutné obětovat točivý moment v nízkém a středním rozsahu otáček. Instalován byl také sekundární vzduchový systém, přivádějící vzduch do výfukového kanálu hlavy válce při spouštění studeného motoru. Nespálený benzin dodatečně shoří a podpoří se tak rychlá aktivace katalyzátorů. Výsledkem je snížení emisí uhlovodíků, splnění emisní úrovně EURO4 a získání většího výkonu. Automobil také neposkytuje pouze povzbudivý pocit z výkonu při zrychlování při vysokých otáčkách, ale nárůst točivého momentu při větším zdvihovém objemu poskytuje svěží vyšší úroveň pocitu z akcelerace, zatímco pro normální použití v nízkých a středních otáčkách se udržuje dostatek točivého momentu. Tento motor byl vyvinut nejen pro sportovní jízdu, ale v případě potřeby i pro každodenní využití.

Systém DCCD, mechanismus, který ovládá rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní kola, se tedy spolu s pohonem všech kol změnil na pokročilý DCCD vybavený mechanickým LSD (diferenciálem s omezenou svorností) a snímačem úhlu natočení volantu. Automobil nemá jen jednoduše větší výkon, ale je také uskutečněním modelu, který díky technickým řešením poskytujícím radost z jízdy podpořené jistotou, vychází z filosofie Subaru: "Aktivní jízda, Aktivní bezpečnost".

Model WRX STI pro modelový rok 2006 převyšuje běžný standard. Fascinující na koncepci automobilu je však to, že jeho potenciál byl instalován do snadno ovladatelného sedanu, takže, pokud je třeba, je určen pro kohokoli ke každodennímu použití.

Šestirychlostní převodovka s přímým řazením byla vyvinuta společností Subaru a je určena speciálně pro WRX STI. Tím, že vychází z využití velkého točivého momentu určeného pro automobilový sport, se může pochlubit velkou pevností a tuhostí a vytváří pocit sportovního a plynulého řazení. Aby se předešlo chybnému zařazení zpětného chodu je převodovka konstruována tak, že se před zařazením zpětného chodu, musí zvednout posuvný kroužek.

Velká pozornost se také věnovala řízení. Když otáčky motoru dosáhnou řidičem zvolenou úroveň, instalovaný indikátor otáček REV pobídne k zařazení vyššího rychlostního stupně. Indikátor a alarm jsou na přístrojové desce.

Do modelového roku 2005 používal systém DCCD AWD vozu WRX STI kombinaci nerovnoměrného rozdělení točivého momentu mezinápravovým diferenciálem (typu s planetovým soukolím) a elektromagneticky ovládaného diferenciálu s omezenou svorností LSD, umožňující elektronické řízení rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu v poměru od 35:65 % do 50:50 %.

Počínaje modelovým rokem 2006 je do centrálního planetového soukolí zařazen diferenciál s omezenou svorností LSD vačkového typu. Vačka vyvozuje tlačnou sílu pro aktivaci LSD v závislosti na okamžitém poměru točivého momentu mezi přední a zadní nápravou. Díky tomuto přídavnému efektu LSD má vozidlo lepší stabilitu v přechodných situacích, jako jsou změna točivého momentu při pohybu škrtící klapky na pokyn řidiče a /nebo změně přilnavosti, která nastala ve zlomku sekundy v souvislosti se stavem povrchu vozovky (dokonce ještě předtím než se automobil začne chovat přetáčivě). Z důvodu zajištění co největší efektivity tohoto mechanického LSD došlo ke změně základního poměru rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu (předtím než pracuje jakýkoli LSD) ze 35:65 % na 41:59 %.

Jako vstupní zařízení samočinného řídícího modulu systému DCCD byl dále ještě připojen snímač úhlu natočení volantu. Pomocí tohoto zařízení může řídicí modul mnohem přesněji zjišťovat záměry řidiče s ohledem na to, do jaké míry chce řídit vozidlo. S pomocí mechanického LSD může řídicí modul ovládat ve správném okamžiku elektromagnetický LSD, aniž naruší záměry řidiče pokud jde o zatáčení automobilu.

Výsledkem výše zmíněných změn jak hardwaru tak softwaru je skutečnost, že vozidlo dosáhlo vyšších dimenzí po stránce stability a hbitosti a řidiči umožňuje snazší sledování jeho imaginární jízdní stopy. Dokonce i v situacích obtížných pro ovládání se vozidlo pohybuje přirozeněji od krátkodobých okolností až po prahové okolnosti, takže řidič může lépe předpovídat nakolik se automobil blíží ke svému limitu.

Model pro modelový rok 2006 má také přepínač pro ovládání režimu, kterým se volí modus přímého nebo samočinného řazení, a možnost ručního zablokování LSD s ukazatelem. Mechanický diferenciál s omezenou svorností je aktivní dokonce i když je zvolen režim přímého řazení.

Snahou bylo pro odpružení využít co nejvíce ta technická řešení, která se propracovávají v bitevním poli soutěží a proto se používá jednoduché obrácené pérování s dlouhým zdvihem. To vytváří lepší pocit tuhosti a stability při zatáčení.

Použity byly sportovní luminiscenční číselníky s červenými diodami LED poskytující dobrou viditelnost. Pro radost z jízdy se ihned po zapnutí zapalování rozsvítí pouze ručičky číselníků až se postupně rozsvítí do plného jasu při návratu do obvyklé pozice. Pak se rozsvítí ukazatele a následuje logo STI.

Brzdy Brembo vynikají velkým brzdným účinkem, systémem elektronického rozložení brzdné síly, a supersportovním ABS se snímači příčného zrychlení (čtyři snímače, čtyřkanálový typ) poskytují spolehlivé ovládání za různých podmínek a přispívají k bezpečnosti.
Hlavní výbava modelu WRX STI
1. 17'' speciálně navržená hliníková litá kola a pneumatiky 225/45R17
2. střešní křídlo a zadní difuzér
3. hliníková kapota
4. obrácené pérování
5. samostatný tlumič výfuku o velkém průměru s logem STI
6. červené luminiscenční číselníky
7. přední světlomety HID a výsuvné ostřikovače předních světlometů
8. dvojité airbagy SRS vpředu jako standardní výbava

U modelového roku 2006 jsou dispozici volitelné boční airbagy SRS.
Žádné komentáře